Trenerzy są niezbędni do nauczania i rozwoju sportowców na wszystkich poziomach rugby na wózkach. Stając się trenerem, nie tylko stawiasz pierwsze kroki w satysfakcjonującej karierze, ale także:
– inspirujesz i rozwijasz innych,
– odgrywasz znaczącą rolę, że w całej Polsce można grać w rugby na wózkach,
– poznajesz nowych osoby i zawierasz trwałe przyjaźnie,
– zdobywasz szereg umiejętności, które możesz wykorzystać w innych dziedzinach życia.
MODEL ROZWOJU TRENERA W RUGBY NA WÓZKACH
W celu zdobycia uprawnień trenera rugby na wózkach, który posiada umiejętności niezbędne do odniesienia sukcesu, Polski Związek Rugby na Wózkach we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Polskim Komitetem Paraolimpijskim opracował trzy stopniowy model rozwoju trenerów „Krajowy Program Rozwoju Trenerów” [KPRT], aby pomóc trenerom w rozwoju ich umiejętności.
Dzięki Programowi Rozwoju Trenera [KPRT] możesz zostać trenerem na jednym z trzech poziomów:
POZIOM 3 – TRENER ANIMATOR SPORTU OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
POZIOM 2 – TRENER CERTYFIKOWANY RUGBY NA WÓZKACH [PERFORMANCE]
POZIOM 1 – TRENER SPORTU WYCZYNOWEGO [HIGH PERFORMANCE]
Trener ANIMATOR SPORTU [AS] – koncentruje się na sportowcach amatorskich [GRASSROOTS], rozwijających się i grze rekreacyjnej.
Trener KLUBOWY [P] – szkoli sportowców nastawionych na wysoką wydajność, w kierunku drużyny klubowej i zaplecza kadry narodowej.
Trener SPORTU WYCZYNOWEGO [HP]- rozwija umiejętności w oparciu o program spersonalizowany i dostosowany do indywidualnych potrzeb we współpracy z AWF, IWRF oraz PKPAR. Celem jest zdobycie zaawansowanej wiedzy, umiejętności i postaw trenerskich właściwych do prowadzenia reprezentacji narodowej oraz rozgrywek międzynarodowych.
Niezależnie od wybranej ścieżki, instrukcje otrzymane w ramach Krajowego Modelu Rozwoju Trenera KPRT pomogą Ci zapoznać się z wyjątkowymi potrzebami sportowców z porażeniem czterokończynowym i / lub utratą wielu kończyn oraz zdobyć umiejętności, dzięki którym będziesz mógł rozwijać się w międzynarodowym środowisku sportów paraolimpijskich.
KRYTERIA PRZYJĘCIA:
– ukończone minimum 16 lat – dla [AS] – zgoda rodziców, 3 miesięczna praktyka wolontariusza przy wybranym klubie rugby na wózkach, pozytywna rekomendacja klubu
– ukończone minimum 21 lat – dla [P] – ukończona szkoła średnia o profilu sportowym lub medycznym, potwierdzone uprawnienia [AS]
– ukończone 26 lat – dla [HP] – ukończone studia wyższe o profilu sportowym lub medycznym i pokrewne, potwierdzone uprawnienia [P]
ETAPY ROZWOJU TRENERA [KPRT]
ASYSTENT – Kandydat kończy wstępne szkolenie w celu uzyskania uprawnień trenera klubu rugby na wózkach. Po tym kroku trener jest klasyfikowany jako ANIMATOR SPORTU.
MASTER – Trener jest oceniany przez certyfikowanego instruktora i kończy pełne szkolenie trenerskie. Po tym kroku trener jest klasyfikowany jako CERTYFIKOWANY.
MASTER PRO: Aby utrzymać certyfikat, trener zdobywa punkty za ukończenie działań związanych z rozwojem zawodowym. Aktywni trenerzy klubowi muszą zdobyć 20 punktów w ciągu 5 lat, podczas gdy aktywni trenerzy HP muszą zdobyć 30 punktów w ciągu 5 lat. Po pierwszym okresie 5 lat otrzymuje klasę MASTER, a po kolejnych 5 MASTER PRO.