W Polsce istnieje podział sędziów rugby na wózkach na 4 kategorie (certyfikacje narodowe): A, B, C i D. Dodatkowo sędziowie z weryfikacją narodową A, którzy mają odpowiednie doświadczenie, zdobyte na przestrzeni lat mogą starać się zdać egzamin licencyjny i uzyskać certyfikację międzynarodową IWRF. Certyfikacje narodowe określają poziom i doświadczenie sędziego:
Sędziowie mają możliwość arbitrowania na zawodach w zależności od swojego doświadczenia, chęci i możliwości. Wielu polskich sędziów międzynarodowych zaczynało swoją przygodę z gwizdkiem jako studenci. Sędziowie boiskowi i stolikowi to często absolwenci kierunków takich jak: fizjoterapia, ratownictwo medyczne, czy wychowanie fizyczne. Nie brakuje również innych profesji czy specjalności. Istotne jest jednak zamiłowanie do sportu, empatia, odpowiedzialność, a także chęci. Doświadczenia nie sposób wyczytać, trzeba je wypracować na boisku.
Przygoda z sędziowaniem jest bardzo wciągająca i jeśli chce się osiągnąć poziom mistrzowski, wymaga poświęcenia czasu, ale nagrodą jest udział w najbardziej prestiżowych turniejach na całym świecie. Polscy sędziowie należą do najlepszych i pełnią funkcje arbitrów na najważniejszych zawodach świata: Igrzyskach Paraolimpijskich, Mistrzostwach Świata czy Mistrzostwach Kontynentu. Wisienką na torcie są podróże po całym świecie: te bliższe w Europie – Niemcy, Czechy, Dania, Szwecja, Finlandia, Norwegia, Szwajcaria, Holandia, Belgia, Włochy czy Wielka Brytania oraz te dalsze i nieco bardziej egzotyczne: Kanada, USA, Brazylia, Kolumbia, Peru, Australia, Izrael, Japonia czy Nowa Zelandia.
Aby zostać sędzią, wystarczy zgłosić się do Głównego Sędziego Polski pisząć na email glowny.sedzia@pzrnw.pl lub korzystając z formularza kontaktowego. W skali roku organizowane są szkolenia sędziowskie I stopnia (dla kandydatów), II stopnia (rozwijające) oraz III stopnia (międzynarodowe).